Araştırmacı Cezmi Yurtsever’den Konferans!

arastirmaci-cezmi-yurtseverden-konferans

Erzin Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde, Tarih Araştırmacısı Cezmi Yurtsever “Erzin Tarihi” konulu panelde bilgilerini katılımcılarla paylaştı.
04 Ocak 2019 Cuma 18:07Erzin Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde, Tarih Araştırmacısı Cezmi Yurtsever “Erzin Tarihi” konulu panelde bilgilerini katılımcılarla paylaştı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İlçe Kaymakamız Ahmet Demirci; ”Bu nazik davetimizi kırmayarak bizleri onurlandıran ve tarihimize ışık tutacak bilgiler verecek olan hocamız Cezmi Yurtsever’e teşekkür ederim” dedi.

Tarih Araştırmacısı Yurtsever, 1.Dünya Savaşı sonrası Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bölgemizde yaşanan olayları ve perde arkasında kimlerin olduğunu geniş bir şekilde açıkladı.

1.Dünya Savaşı’ndan sonra itilaf devletlerinin anadolu topraklarını pay etmesinin ardından ermenilerin yaptıkları katliamları belge ve resimlerle gözler önüne seren Yurtsever konuşmasına şöyle devam etti; “Bahçe Müftüsü İsmail Hakkı Efendi, kardeşi Yusuf Bey’de dahil 13 Müslümanla beraber Erzin'de idam edildi. O tarihte Erzin çarşı meydanında çınar ağacında idam edilen Bahçe Müftüsü ve kardeşi şu an Karamustafalı Mezarlığı’da yatmaktadır.”
Daha sonra Bahçe Müftüsü İsmail Hakkı Efendi’nin torunu Ahmet Refik Müftüoğlu’da dedesi İsmail Hakkı Efendi’nin başından geçenleri kısa bir şekilde anlattıHaber okunma sayısı: 1201

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kutlu-olsun-erzin

Kutlu Olsun Erzin

07 Ocak 2019 Pazartesi 16:56
erzinde-2-mahallede-kuduz-karantinasi

Erzin'de 2 mahallede kuduz karantinası!

25 Aralık 2018 Salı 18:14
erzindeki-termal-otel-yangini-inceleniyor

Erzindeki Termal Otel Yangını İnceleniyor

06 Aralık 2018 Perşembe 15:48
erzinde-sehit-mezarlari-bakima-alindi

Erzin'de Şehit Mezarları bakıma Alındı

05 Aralık 2018 Çarşamba 16:28