Erzin-Gökdere Zeytin Festivali

erzin-gokdere-zeytin-festivali

Hatay'ın Erzin ilçesinde Gökdere Zeytin Festivalinin 4'üncüsü düzenlendi.
28 Kasım 2018 Çarşamba 14:42Hatay'ın Erzin ilçesinde Gökdere Zeytin Festivalinin 4'üncüsü düzenlendi.Gökdereli Yazar Osman Karataş,
festivalin açılış konuşmasında, Gökdere'nin coğrafyada ayrı bir yeri olduğunu belirterek, "Gökdere; Adana, Osmaniye ve Gaziantep üçgeninde yer alan ve Hatay'ın sınırı olan bir yerleşim yeridir. Osmaniye dediğimizde, zeytin ve zeytinyağı ön planda gelir. Çünkü hava sirkülasyonu sayesinde burada yetişen zeytinlerin özelliği ve damak tadı bir başkadır" dedi.

Erzin Kaymakamı Ahmet Demirci
ise zeytinin bütün semavi dinlerde kutsal kabul edilen, dostluğun ve barışın simgesi olan bir kültür bitkisi olduğunu ifade ederek, "Son yıllarda ülkemizde hem zeytin üretimi hem de zeytinyağı artmasının yanında zeytinyağı tüketimi de artış göstermektedir. Zeytinyağı tüketiminde, dünya genelinde Amerika ve Avrupa'nın ardından üçüncü sıradayız. Hatay iline baktığımızda ise zeytin ve zeytinyağı üretiminde yüzde 8 ile bir yer almaktadır. Yaptığım araştırmaya göre, Gökdere zeytin ve zeytinyağının daha ön planda olduğunu tespit ettim. İnşallah bu yapılan festivaller neticesinde buraya ilgi daha da artar ve iç piyasada yerini alır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından el yapımı ürünlerin stantlarının gezilmesinin ardından, Gökdere'ye has zeytiyağlı yemeklerden toga, tavuklu döğme ve bulgur pilavı, kuru fasulye ve ekşili çorba konuklara ikram edildi.

Gökdereli yerel ses sanatçısı Eren Gökkaya ile devam eden festival Hürkan ve Didem Taşçıoğlu'nun konserleriyle son buldu.Haber okunma sayısı: 712

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kutlu-olsun-erzin

Kutlu Olsun Erzin

07 Ocak 2019 Pazartesi 16:56
erzinde-2-mahallede-kuduz-karantinasi

Erzin'de 2 mahallede kuduz karantinası!

25 Aralık 2018 Salı 18:14
erzindeki-termal-otel-yangini-inceleniyor

Erzindeki Termal Otel Yangını İnceleniyor

06 Aralık 2018 Perşembe 15:48
erzinde-sehit-mezarlari-bakima-alindi

Erzin'de Şehit Mezarları bakıma Alındı

05 Aralık 2018 Çarşamba 16:28