Enflasyondaki Düşüş Çarşıya Markete Pazara Manava Uğramadı

enflasyondaki-dusus-carsiya-markete-pazara-manava-ugramadi

2018 yılının aralık ayına ilişkin enflasyon rakamları ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen İl Başkanı Hayrettin ŞAHİN;Enflasyon da bir türlü düşmek bilmiyor. Güya dolar, avro düştü. Neden soğan, patates, ıspanak, pırasa düşmüyor? Onları da mı ithal ediyorsunuz? Artık vatandaş yemeğe konacak patatesi soğanı tane ile almaya başladı.
07 Ocak 2019 Pazartesi 17:54
2018 yılının aralık ayına ilişkin enflasyon rakamları ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen İl Başkanı Hayrettin ŞAHİN;Enflasyon da bir türlü düşmek bilmiyor. Güya dolar, avro düştü. Neden soğan, patates, ıspanak, pırasa düşmüyor? Onları da mı ithal ediyorsunuz? Artık vatandaş yemeğe konacak patatesi soğanı tane ile almaya başladı.Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyona vitrinlerde binlerce liralık etiket konmuş, biz ancak vitrinleri seyrediyoruz. Allah yeni evleneceklere yardım etsin.Nasıl hesaptır ki bu enflasyon düştü deniyor fiyatlar düşmüyor. Bizim maaş yetmiyor.Nasıl hesaptır ki bu % 20,3 (TÜİK’E göre açıklanan) enflasyon varken 2019 bütçesinde güncellenmiş enflasyon % 15,9’a yükseltiliyor.Memur ve emekli maaşları ise %5 enflasyona göre hesaplanmış rakamlarda kalıyor. Hükümetin ikinci 100 günlük eylem planının içine memur ve emeklilere zam bile girmiyor.

Temmuz-Aralık 2018 döneminde gerçekleşen enflasyon ise %10,2 olarak hesaplandı. Böylece 2018 yılının ikinci altı aylık dönemi için %3,5 maaş zammı alan kamu görevlilerinin maaşlarının son altı ayda %6,7 oranında eridiği görüldü. Başka bir ifadeyle memur ve emekliler 2018 yılını %6,7 zararla kapattı.

Şimdi ise ocak ayında bu erimenin telafisi için memur maaşlarına %6,7 enflasyon farkı verilecek ve üstüne de %4 oranında 2019 yılının ilk yarısına ilişkin maaş artışı yapılacak. Enflasyon farkı ve maaş zammı ile birlikte memur maaşlarına toplamda %10,7 artış sağlanmış olacak. Hal böyle olunca memurlar ve emekliler geçtiğimiz yılı her şart altında zararda kapatmış, 2019 yılı başında da aldığı enflasyon farkı ile maaş zamları ancak bir önceki yılın enflasyonu ile aynı seviyeye gelmiş olacak.


ŞAHİN: "ÖNÜMÜZDE %26’LIK BİR ARTIŞ VARKEN MEMUR VE EMEKLİLERİN MAAŞ ZAMMI İÇİN DE KRİTER BELLİDİR"


2019 yılı maaş artışları ve 2018 yılının ikinci yarısında ortaya çıkan enflasyon farkına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Hayrettin ŞAHİN, “Her ne kadar kasım ve aralık enflasyonu eksi çıkmış olsa da enflasyondaki bu düzeltme memur maaşlarının erimesini durduramamıştır.” dedi. 2019 yılına ilişkin maaş artışlarının yeni enflasyon hedefi gözetilerek üstüne büyüme ve refah payı da eklenerek güncellenmesini talep ediyoruz.


1603 liralık asgari ücrete 417 lira artış yapılan bir ortamda, 3 bin 419 lira olan ortalama memur maaşına 137 lira zam yapılması hangi vicdana sığar? Elbette bu zam, asgari ücretlilerimizin hakkıdır hatta yeterli de değildir ancak bir tarafta %26 zam alan bir çalışan kesimi varken diğer tarafta %4’e mahkûm edilen bir kesimin varlığı toplum vicdanını sızlatacaktır. 2019 yılı için kriter bellidir. Mutlak surette memur maaş zamları gözden geçirilmeli ve güncellenerek zararlar telafi edilmelidir.” şeklinde konuştu.Haber okunma sayısı: 1193

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER