İYİ Parti'den Erzindeki Dolu Felaketi için 2 Bakanlığa Soru Önergergesi

iyi-partiden-erzindeki-dolu-felaketi-icin-2-bakanliga-soru-onergergesi-

İYİ Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu, 2 Bakanlığa verdiği soru önergesi ile Dolu mağduru Erzinli Narenciye üreticilerinin sorununu meclise taşıdı.
27 Aralık 2018 Perşembe 15:17İYİ Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu, 2 Bakanlığa verdiği soru önergesi ile Dolu mağduru Erzinli Narenciye üreticilerinin sorununu meclise taşıdı.İYİ Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu, İçişleri Balanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığına gönderdiği yazılı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;

"Hatay İli Erzin İlçesinde 24 Ekim 2018 tarihinde meydana gelen DOLU afeti sebebiyle, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Mühendisler tarafından tutulan raporlarda; yaklaşık 800 çiftçimize ait % 10-25 oranında 8.000 dekar alanın, % 40-50 oranında 12.500 dekar alanın, % 80-100 oranında 22.400 dekar alanın zarar gördüğü tespit edilmiştir.

41.426 nüfuslu Erzin ilçesi geçimlerini büyük ölçüde narenciye üreticisi olarak temin etmekte olup, 42.900 dekarlık arazide de narenciye hasadını yapamadan dolu afeti sebebiyle mağdur olmuşlardır. Çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için;

Soru 1: Erzin ilçesinde meydana gelen dolu afeti sebebiyle bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine borcu olan Narenciye üreticisi çiftçilerimizin daha fazla mağdur olmamaları adına Acilen bu ilçeyi afet bölgesi ilan etmeyi düşünüyor musunuz?

Soru 2:
Erzin İlçesinde dolu afeti sebebiyle mağdur olan Narenciye Çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve diğer bankalarla, tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarını en az 1 (bir) yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmesi için bir çalışmanız var mı?

Soru 3:
Erzin İlçesinde tarım sigortalısı (TARSİM) olmayan Narenciye Çiftçilerimizin de dolu afeti kapsamına alınarak zararlarının karşılanması için bir çalışmanız var mı?

Soru 4:
Bu konularda Erzin kamuoyuna bir açıklama yapacak mısınız?

DT.MEHMET METANET ÇULHAOĞLU

İYİ PARTİ ADANA MİLLETVEKİLİ

İYİ PARTİ TBMM GRUP YÖNETİM KURULU ÜYESİ

İYİ PARTİ TBMM İÇİŞLERİ KOMİSYONU ÜYESİHaber okunma sayısı: 1194

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER