Okul Çağı Çocuklarda Beslenme

okul-cagi-cocuklarda-beslenme

Diyetisyen Yasemin Tuşan, okul çağı çocuklarda beslenmenin önemine dikkat çekti.
18 Eylül 2018 Salı 18:45Diyetisyen Yasemin Tuşan, okul çağı çocuklarda beslenmenin önemine dikkat çekti.Diyetisyen Yasemin TUŞAN, yetersiz ve dengesiz beslenmeden, doğru beslenmealışkanlığının nasıl kazandırılması gerektiği konularında bilgiler verdi.

Okul çağı, çocuğun 6-18 yaşları arasını kapsamaktadır. 6-14 yaşlar arası ilkokul, 14-18 yaşları arası ise lise olarak tanımlanmaktadır. Okul çağının durağan dönemi süresince (bebeklik dönemden adolesan döneme kadar) çocuğun büyümesinde yavaşlama gözlenir ve büyüme düzensizleşmeye başlar. Ancak bu süreçte büyüme devam etmektedir. Çocuk, okula başlama ile yeni bir çevreye girmiş olur ve farklı şeyler öğrenmeye başlar. Bu öğrenmelerin yanında yaşam boyu sürecek davranışlar da edinmektedir. Bunların başında beslenme alışkanlıkları gelmektedir. Yanlış kazanılan beslenme alışkanlıkları yetersiz ve dengesiz beslenmeyi tetikler.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenme


Yetersiz ve dengesiz beslenme beraberinde, büyüme ve gelişme hızı zamanla azalış gösterir. Çocukta dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu görülür. Hareket hızı yavaşlar. Tüm bu durumların beraberinde çocuğun çalışma ve öğrenme yeteneği sınırlanır.   Yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak, iştah, doygunluk duyu bozukluğu, kemik dokusu bozuklukları, kas dokusu bozukluğu, göz bozuklukları, yeme davranış bozuklukları, diş çürükleri, guatr gibi sağlık problemleri gözlemlenebilmektedir. Diabetus mellitus gibi endokrin sistem hastalıkları ve sürekli tekrarlayan enfeksiyon hastalıkları yaşanabilmektedir.Doğru beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılmalıdır?

Çocuğun doğru beslenme alışkanlıkları kazanabilmesi için, çocuğun aile ve öğretmeni bilinçlenmeli ve çocuğun gereksinimleri belirlenmelidir. Öğün atlanmamalıdır. Özelikle konsantrasyon bozukluğu ve dikkatsizlik yaşamamak ve gün içerisinde enerjinin düşmemesi için kahvaltıların mutlaka yapılması gerekmektedir. Öğün, fast food tarzı besinlerle geçiştirilmemelidir. Bu dönemlerde çocuklarda yüksek oranda çevreye özenme görülebilir. Bu konuda bilinçlendirilmeli ve doğru olanın çocuğa aktarılması gerekmektedir. Hatalı besin seçimiyle çocuk yanlış yönlendirilmemelidir. Asitli içecekler yerine süt veya ayran tüketebileceği aşılanmalıdır. Çocuğa yanında taşıyabileceği sağlıklı atıştırmalıklar hazırlanmalıdır. Örneğin beslenme çantasına meyve suyu koymak yerine mevsimine ve çocuğun isteğine göre meyve, ambalajlı çikolata, bisküvi gibi besinler yerine ceviz, fındık, badem gibi atıştırmalıkların bulundurulmasına özen gösterilmelidir. Unutmayalım ağaç, yaş iken eğilir. Eğitimli ve sağlıklı günler dilerim..Haber okunma sayısı: 1586

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER