'TÜKETİCİ, POŞETİN REKLAM BEDELİNİ ALMALIDIR'

tuketici-posetin-reklam-bedelini-almalidir

Saadet Partisi Dörtyol ilçe Başkanı Yusuf Çiçek, "Poşetler madem ücretli oldu, o halde bir müşteri alış veriş yaptığı o mağazanın poşetini taşıyarak yaptığı reklamın bedelini de talep etme hakkına sahip olmalıdır" dedi.
04 Ocak 2019 Cuma 20:21Saadet Partisi Dörtyol ilçe Başkanı Yusuf Çiçek, "Poşetler madem ücretli oldu, o halde bir müşteri alış veriş yaptığı o mağazanın poşetini taşıyarak yaptığı reklamın bedelini de talep etme hakkına sahip olmalıdır" dedi.Saadet Partisi Dörtyol ilçe Başkanı Yusuf  Çiçek, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer versdi;
Saadet Partisi Hatay İl Başkanlığımız ve tüm ilçelerimizde  eş zamanlı olarak, ücretle satılmaya başlanan poşet konusunda çağrıda bulunuyoruz.


Ücret karşılığında alınan poşetin tüketici tarafından reklamsız olması talebi değerlendirilmesi gerekir. Tüketici ücretini ödediği poşeti ya reklamsız almalı ya da reklamlı aldığı poşetin reklam bedelini almalıdır. Verilen poşetlerin üzerinde marketin ismi ve amblemi var. Oysa para ile satın alındığı için poşetler markasız olmalı. Marka varsa, reklam sayılıp ücreti market tarafından karşılanmalıdır.

Bu şekilde haksız rekabeti ortadan kaldırmak adına Saadet Partisi olarak tüketici hakları hakem heyetine başvuru yapacağız.

Tüketici yasasında karşılığı olmadığı için konu market çalışanları için de zor bir denkleme dönüşmüş durumda. Poşeti iade eden, 4 tane getirip karşılığında ekmek alayım diyen, kendi parti, firma gibi reklamını yapma hedefiyle poşet getirip resmini çekip sosyal medyada paylaşan, market önünde 10 kuruşa poşet satan, el arabasıyla markete gelen gibi trajikomik örnekler son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntının yansıması olarak anlaşılıyor.

 SAYIŞTAY RAPORLARINDA GÖRÜLEN YOLSUZLUKLAR...

Ayrıca bu konu Sayıştay raporlarında açıkça görülen yolsuzluklarla mukayese edildiğinde çok önemsiz gibi görülse de aynı ölçüde değerlendirilebilecek düzeyde büyük rakamlar dönmektedir. Vatandaşın sırtından yine bir gelir kapısına çevrilerek 15 kuruşu bakanlığa 10 kuruş mağazaya gelir sağlanmaktadır. 10 kuruşu maliyet 15 kuruşu vergi olan bu rakam bazı büyük alışveriş merkezlerinde yüksek ücrete satıldığı da görülmektedir. Böylece küresel kapitalist mantalite buradan vatandaş aleyhine haksız bir kazanç elde etmektedir.

PARAYLA SATMAYIN PARAYLA TOPLAYIN

Bu konuda Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun açıklaması da önemlidir.
Sn. Ağaoğlu çevre gibi kutsal bir konu kullanılarak vatandaşlardan para toplanıldığını belirterek, Marketlerin poşetleri parayla satması yanlış bir uygulamadır. Eğer siz çevreyi korumak istiyorsanız poşetleri parayla satmayın parayla toplayın. Kimse 25 kuruş verdi diye poşetleri evinin başköşesinde saklamayacak. Ama siz ‘poşetleri 10 kuruşa alıyorum’ deseniz herkes poşetlerini biriktirip size getirecek. Çevre kirliliği böyle daha sağlıklı önlenir.” İfadelerine yer verdi.

Bu açıklamayı da önemsiyor ve diyoruz ki “poşetle mücadele ettiğiniz kadar ülkedeki yolsuzluklarla mücadele edin!Haber okunma sayısı: 1418

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER