18 Ekim 2018 Perşembe

LOGO YANI FLASH REKLAM-EMRE

Payas'ta İşsizliğe Nitelikli Çözüm FARABİ

payasta-issizlige-nitelikli-cozum-farabi

Hatay'ın Payas ilçesinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan FARABİ Projesi basına tanıtıldı.
27 Nisan 2016 Çarşamba 01:14  Hatay'ın Payas ilçesinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan FARABİ Projesi basına tanıtıldı.


    Payas Falez Restoran'da düzenlenen tanıtım toplantısına; Hatay Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, Payas Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Payas OSB Başkanı Nihat Akkatoğlu, Payas Milli Eğitim Müdürü Eray Sarı, proje ortağı Payas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Polat,  Sosyal Diyalog ve İletişim Uzmanı Mehmet Süzgünol, Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Yanmaz'ın yanı sıra daire amiri ve öğretmenler iştirak ettiler.

    Payas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Polat FARABİ projesiyle ilgili bilgiler vererek şu ifadeleri kullandı; "Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen "Sektörel yatırım alanlarında genç istihdamının desteklenmesi hibe programı" kapsamında Payas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından "Farlıyım, Çünkü Akredite Belgeli İş Gücüyüm (FARABİ) Projesinin" sözleşmesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile 2 Şubat 2016'da imzalanarak 1Mart 2016 tarihinden itibaren başlayan projenin 1 yıl içerisinde sürdürüleceği bilgisi verildi.

Sosyal Diyalog ve İletişim Uzmanı Mehmet Süzgünol, da "Genç nüfus açısından demografik fırsat penceresinde yer alan Türkiye, Ocak 2016 TÜİK verilerine göre 15-24 yaş arası %19,2 işsizlik oranı ile sadece ve ekonomik kalkınması olumsuz etkilenmemekte, aynı zamanda sosyal problemler, dışlanma ve yoksulluğu da beraberinde getirmektedir" dedi ve işsizlikte nitelik vurgusu yaptı.

Nitelik Sorunu


Genç işsizliğin temel nedenleri arasında nitelik sorunları, emek, arz ve talep koşullarının yapısal uyuşmazlığı öne çıkmaktadır. Nitelikli beceri eksikliğinden dolayı iş fırsatlarına kısıtlı erişime sahip olan potansiyel iş gücü, vasıfsız işler ile yoksulluk arasında kısır bir döngü içerisinde kalmaktadır. Ayrıca mesleki eğitime devam eden öğrencilerinde genel beceri ve özgüvenlerinin eksik olması, mesleki rehberlik faaliyetlerinin yetersiz kalması, iş hayatına girmelerinde sorun oluşturmaktadır. Bundan dolayı genç iş gücüne nitelik kazandıracak mesleki eğitime, becerilerini kanıtlayacak belgelendirmeye, mesleki rehberliğe, girişimciliğe ve iş fırsatlarına ihtiyaçları vardır.

FARABİ Projesinin Genel Amacı

15-29 yaş arası genç işsizlerin meslek edinmelerini sağlayarak genç istihdamı desteklemek, başta bölgemiz olmak üzere ülke genelinde genç işsizlik oranını azaltmak ve nitelikli iş gücünün istihdam edilmesini sağlamaktır.

Proje FARABİ özelde, iştirakçilerin de dahil olduğu İskenderun Körfezinde faaliyet gösteren işletmelerde istihdam edilmek üzere 50 Makine Bakımcı, 100 Çelik Kaynakçısı ve 50 İş Makineleri (VİNÇ) Operatörünün yetiştirilmesi,  VOC- TEST merkezlerinde belgelendirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca mesleki eğitime devam eden 300 öğrenci okulumuzun Makine Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi ve Metal Teknolojisi alanlarından seçilerek toplamda 500 kursiyer ve öğrenciye İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri ile mesleki rehberlik ve danışmanlık eğitimleri verilecektir. Bunun yanı sıra eğitimlerine devam eden 500 öğrenci ve kursiyer arasından 100 kişi İŞ-KUR bünyesindeki İş ve Meslek Danışmanları (İMD) tarafından belirlenerek girişimcilik eğitimi verilmesi planlanmaktadır. Sonuç olarak kursiyer ve öğrencilerin iş hayatına hazırlanmaları amaçlanmaktadır.